Чи можна заразитися туберкульозом на відкритому повітрі?Скачати 87.97 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір87.97 Kb.
#9683
Тренінг
Мета тренінгу: Мотивування родичами хворого до лікування. Досягнення стійкого підвищення рівня мотивації до лікування хворого на туберкульоз.
Завдання тренінгу:

1. Досягнення, щоб учасники тренінгу по закінченні його з'явилися, розвинулися стійкі бажання і вміння в мотивуванні родичів у лікуванні туберкульозу.

2. Розвиток стійкого прагнення до досягнення самостійно поставленої мети в лікуванні.
Об'єкт тренінгу: близьке оточення хворих на туберкульоз.
Як можна заразитися туберкульозом?

Головний шлях передачі туберкульозу – аерогенний (тобто, через повітря). Серйозний ризик зараження туберкульозом виникає при перебуванні у закритому приміщенні одночасно з хворою на туберкульоз людиною, яка кашляє. Ризик підвищується, якщо регулярно проводити з такою людиною тривалий час (зазвичай щонайменше 8 годин на день). Після зараження захворювання виникає тільки у 10% осіб. Найчастіше туберкульоз розвивається у людей зі слабкою імунною системою (наприклад, ВІЛ-позитивні люди або хворі на цукровий діабет). Нажаль, рівень поширення туберкульозу в Україні такий, що кожен житель країни неодноразово перебуває у контакті з хворими: у громадському транспорті, магазинах, кафе тощо, навіть не підозрюючи про це. Слід зазначити також, що якщо людина не кашляє, вона не поширює інфекцію, навіть якщо хворіє на туберкульоз.Чи можна заразитися туберкульозом на відкритому повітрі?

Ні, на відкритому повітрі туберкульоз не передається. Більш того, навіть у закритому приміщенні зменшити вірогідність зараження можна, забезпечивши регулярне провітрювання приміщення.Чи захищає від туберкульозу марлева або ватно-марлева пов’язка, хірургічна маска та застосування оксолінової мазі?

Ні, ці засоби не захищають здорових людей від зараження туберкульозом. Але хворий на туберкульоз повинен носити маску для того, щоб не поширювати інфекцію. Тобто, маска «працює на видих». Чи можна заразитися туберкульозом через їжу, предмети побуту?

Такий спосіб передачі є малоймовірним. Хоча збудник туберкульозу може деякий час залишатися живим у продуктах харчування та на різних поверхнях, його концентрація недостатня для зараження. Додатковим заходом безпеки є термічна обробка продуктів харчування – таким чином вбивається збудник туберкульозу та інших інфекцій, що можуть передаватись через їжу.Чим небезпечний кашель? Що робити, якщо «закашлявся»?

Крапельки слизу, що виділяються підчас кашлю, є потужним чинником передачі інфекції. Мова йде не тільки про туберкульоз, а й про вірусні інфекції, сезон яких почався, і які передаються набагато легше. Тому, коли Ви кашляєте, особливо у закритому приміщенні, прикривайте ніс і рот хустинкою, або кашляйте в лікоть. 

Якщо можливо, краще вийти з приміщення на відкрите повітря.

Що робити, щоб не захворіти на туберкульоз?

Уникати перебування в одному приміщенні з хворими, які кашляють, раціонально харчуватися (вживати достатню кількість білкової їжі та вітамінів), загалом вести здоровий спосіб життя.Хто є найбільш уразливим до туберкульозу?

Туберкульоз є особливо небезпечним для таких категорій людей: • діти до 5 років, підлітки, особи похилого віку, вагітні жінки;

 • люди, які живуть з ВІЛ;

 • хворі на цукровий діабет

 • хворі, які отримують лікування, що пригнічує імунітет

 • хворі на злоякісні новоутворення.

Коли слід запідозрити туберкульоз? Симптоми, що можуть свідчити про наявність у Вас туберкульозу, наступні:

 • кашель, що триває понад 2 тижні

 • незначне підвищення температури тіла

 • втрата ваги

 • пітливість уночі 

 • слабкість і втома

Обов'язково зверніться до лікаря, якщо відчуваєте хоча б один із цих симптомів!

 

Як відбувається лікування

Лікування туберкульозу складається з двох фаз. Мета першої, інтенсивної фази – убити найактивніші бактерії, які викликають симптоми захворювання. Протягом інтенсивної фази Вам доведеться приймати не менш, ніж чотири різних препарати. Це необхідно тому, що бактерії туберкульозу дуже стійкі й не тільки не гинуть під дією меншої кількості ліків, але й можуть виробити стійкість до ліків, тобто стати більш небезпечними.

Звичайна тривалість інтенсивної фази лікування – 2 місяці. Але якщо були виявлені бактерії, які вже мають стійкість до протитуберкульозних препаратів, інтенсивна фаза та весь курс лікування триватимуть довше.

Незабаром після початку лікування Ваше самопочуття значно поліпшиться. Водночас можуть виникнути неприємні відчуття, пов’язані з прийомом ліків. Це так звані побічні ефекти лікування. Більшість з них, хоча й неприємні, але не несуть серйозної загрози для здоров’я. Припиняти чи переривати лікування у жодному разі не можна. Адже туберкульоз вбиває, а «виключення» навіть одного препарату зі схеми лікування значно знижує ймовірність одужання. Обов’язково повідомте про побічні ефекти лікарю, а також скористайтеся нашими порадами (див. нижче), щоб подолати ці тимчасові негаразди.

Після закінчення інтенсивної фази Ви будете почувати себе значно краще. Більшість хворих на другому місяці лікування зовсім не відчувають жодних проявів захворювання. Це, звісно, добре, але несе в собі певну небезпеку. Адже лікування ще не закінчене, запалення в легенях триває, в організмі ще багато бактерій. Вони менш активні (деякі з них називаються «сплячими»), ніж ті, що загинули в результаті інтенсивної фази лікування, тому й менш уразливі до ліків. Якщо передчасно перервати лікування, захворювання швидко повернеться і скоріше за все, бактерії ще й набудуть стійкості. Отже друга фаза, продовження лікування потрібна для того, щоб закріпити ефект лікування, не допустити розвитку стійкості та рецидиву. Зазвичай підтримуюча фаза триває 4 міс. (при стійкості – довше) і передбачає прийом тільки двох найбільш ефективних препаратів. На цьому етапі лікування переноситься значно легше.П’ять золотих правил лікування

- вчасно розпочати лікуватися

- приймати ліки щодня під контролем медичної сестри

- пройти повний курс лікування дотримуватись усіх

рекомендацій лікаря

- відмовитися від шкідливих звичок

- дотримуватися режиму.

Що буде, якщо припинити лікування раніше призначеного лікарем часу?

Якщо перервати лікування, туберкульоз повернеться у більш небезпечній і несприятливій формі: • може розвинутись стійкість до ліків – хвороба може виявитись невиліковною

 • погіршиться стан

 • лікування триватиме довше

 • знизиться вірогідність повного одужання

 

Як розвивається стійкість до ліків

Серед будь-яких бактерій може знайтись декілька, у яких є здатність виживати в умовах, коли всі інші гинуть під впливом антибіотика. Гинучи, «сусіди» вивільняють місце для таких стійких форм, тобто під час лікування одночасно відбувається відбір найбільш стійких бактерій, і лікування стає неефективним. Щоб уникнути цього, потрібно: • Приймати ту комбінацію ліків, яку призначив лікар: якщо з’являться бактерії, що стійкі до одного з ліків, вони загинуть під дією інших;

 • Пройти весь призначений курс лікування без перерв; якщо лікування перерване, бактерії «відпочивають» від дії ліків, при цьому стійкі форми активно розмножуються.

Хворий зі стійким туберкульозом поширює більш небезпечну хворобу, адже її важче лікувати. Деякі люди заражаються одразу стійкими формами туберкульозу. Тому в них можуть бути виявлений стійкий до ліків туберкульоз, навіть якщо вони ніколи раніше не лікувались.

 Що таке мотивація на лікування?

Мотивація - це формування бажання у людини у своєму житті змінити що-небудь.
Мотивація є процесом цілеспрямованої, організованої та стійкої діяльності, який спрямований на задоволення потреб. Найважливішими факторами, що регулюють мотивацію особистості, є ціннісні орієнтації: політичні, світоглядні, моральні переконання людини, глибокі і постійної прихильності, принципи поведінки. Хвороба змінює сприйняття сьогодення, перспективу на майбутнє, перешкоджає досягненню багатьох цілей. Вона містить загрозу втрати здоров'я та працездатності, зміни особистісного та соціального статусу, загрозу смерті. У результаті відбувається переоцінка особистісних цінностей і мотивації.

Справжня мотивація на одужання виникає після певної спільної роботи рідних, хворого і лікаря.

Криками, докорами, фізичним примусом складно добитися результату. Необхідно забути на час всі свої емоції і злість, і поговорити з хворим простими словами, в довірчій формі. Необхідно стати йому другом, який допоможе йому відвертою розмовою. Написати тут точні приклади пропозицій, які необхідно вжити при бесіді. Необхідно мати багато конкретних даних про цю людину. І вони є тільки у його рідних і родичів.

Метод інтервенції - спосіб налаштувати людини на лікування.

За допомогою переконання відкрити людині очі на реальність, яку він ігнорує, показати вихід зі сформованої ситуації і отримати згоду на прийняття допомоги з подальшим супроводженням в лікарню.

Ідея полягає в тому, щоб показати людині всю дійсність що відбувається. Коли він хворіє, у нього рожеві окуляри, він не бачить всю серйозність ситуації і не вважає себе хворим. Ці рожеві окуляри сповзуть тільки тоді, коли почнуться ускладнення, безпорадність, стресові ситуації і додаткові проблеми. Коли він зрозуміє, що йому ніхто не допоможе крім нього самого.

З чого почати?Визнання хвороби! Але що робити, якщо хворий не визнає її?

Запитайте себе, ви стикалися з ситуацією, коли ваша близька людина відмовляється визнати хворобу? Ви терзаєте себе, намагаєтеся допомогти, втрутитися - але все марно. До вашої близької людини неможливо «достукатись» . У лікуванні він не бачить сенсу. А ви тим часом розумієте, що проблема не тільки не йде, але з кожним днем наростає все сильніше!

Ваші бесіди і вмовляння безсилі? Не впадайте у відчай, дійте інакше - наберіть номер диспансеру центру і викладіть вашу проблему!

Будь-яке справжнє лікування захворювання дійсно має починатися з мотивації, знаходженню правильних мотивів для звернення за допомогою самостійно з боку самого хворого. Дуже часто навіть родичі не мотивують на лікування, а починають виховувати хвору людину - вчити його жити, нібито він знову став нетямою тільки починаючим жити. Результати такої псевдо мотивації ні до чого доброго не приведуть, навпаки, людина швидше за все в кращому випадку не послухає вас ні скільки, а лише зануриться в свої думки. Піде в себе і замкнеться.

Важливо розуміти, що процес спілкування - це рівноцінний обмін загальними думками та ідеями, а ніяк не нав'язування своєї точки зору. Навіть якщо це роблять кілька людей щодо одного «слабохарактерного». Необхідно, щоб співрозмовники не нав'язували ярлики, а захотіли почути один одного. Адекватне сприйняття позиції та рівноправні права - гарний початок роботи над виробленням спільного рішення, яке всіх влаштовує. Донести інформацію про наслідки захворювання.

Вмовляти хворого почати лікування своєї хвороби дуже складне завдання. Чому переконання хворого в лікуванні його згубної хвороби так важко реалізувати на практиці і домогтися при цьому значущого результату.

Мотивацію на лікування хвороби, як правило, слід починати:

Починаючи від суб'єктивних скарг на здоров'я, з'ясовуються його звички та інтереси, і все більш менш важливе у житті. Подібним чином і збирається первинний анамнез хворого. Лікарю фтизіатру в цьому потрібна допомога родичів пацієнта, набагато рідше його друзів, іноді знайомих.

Основну увагу важливо спрямувати на виявлення конкретної проблеми в житті хворої людини. Почати потрібно з:

- Діагностика соціального оточення, повсякденного середовища


- Комплексне обстеження побутової та психологічної атмосфери, в якій проживає хворий
- Його індивідуальні особливості
- Наявності складнощів сімейних взаємин, відносин з батьками, відсутність поваги від його оточення (друзів, знайомих).

У будь-якому випадку потрібно донести до хворого, що йому хочуть надати допомогу, а лайка і осуд, якщо їх все-таки не вдалося уникнути, це лише емоційний прояв переживань. Лише переконавши в цьому, ви можете почати сподіватися на те, що хворий почне розглядати можливість на проходження лікування.Мотивація на лікування буде не тільки індивідуальної, але реально працюючою схемою в даних умовах. При цьому поведінка рідних і близьких співвідноситися з діями лікаря. Звичайно від успішної мотивації хворого на туберкульоз залежить одужання хворого. Для ефективного лікування всі без винятку дійові особи, які ймовірно будуть задіяні в мотивації пацієнта на лікування, зобов'язані повністю виконувати кожну рекомендацію лікаря, ні в якому разі не заважати плану лікування.

-1-
Проект реалізується завдяки щирій підтримці американського народу в рамках гранту «Створення інтернет-порталу для підвищення морального духу людей, хворих на туберкульоз, та їх рідних», наданого проектом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Посилення контролю за туберкульозом в Україні». Всі публікації в рамках гранту відображають думку авторів і не обов'язково є офіційною точкою зору USAID або уряду США.stacked stbcu logo

Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Навчальний посібник Харків нфаУ 2011 (07) к 15 Рецензенти: В. О. Тюріна
2015 -> Київська духовна академія української православної церкви київського патріархату новітні релігійні та містичні рухи: системний аналіз Збірник наукових праць
2015 -> Положення про підготовку науково-педагогічних І наукових кадрів { Із змінами, внесеними згідно з Постановами км n 960 ( 960-2000-п ) від 14. 06. 2000 n 1124 ( 1124-2004-п ) від 27. 08. 2004 n 254
2015 -> Положення про організацію освітнього навчального процесу Миколаїв-2015 ббк 74. 202 П 52 Затверджено вченою радою Миколаївського національного університету імені В. О
2015 -> Міністерство освіти І науки україни технолого-економічний коледж миколаївського національного аграрного університету
2015 -> Матеріали VІІІ міжнародної науково-практичної конференціїз питань патріотичного виховання молоді
2015 -> Гарбадин Андрій Стефанович робоча програма

Скачати 87.97 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©www.shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка