Сценарій мистецького заходу Живу, учусь, нікому не кланяюсь, і нікого не боюсь… велике щастя буть вольним чоловіком. Т. Шевченко ОбладнанняСкачати 98.44 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір98.44 Kb.
#23750
ТипСценарій


Сценарій мистецького заходу

Живу, учусь, нікому не кланяюсь,

і нікого не боюсь…

велике щастя буть вольним чоловіком.Т. Шевченко

Обладнання:репродукції картин художника, альбом "Шевченко-художник", куточок поета-художника, куточок читача.

Хід заходу

Перший ведучий.Нас просто не існує без Шевченка. У ньому — уся історія наша, усе буття, усі мрії. Відомо: Україна — це Шевченко, Шевченко — це Україна.

 Другий ведучий.Уявити себе без Шевченка українцеві — все одно, що без неба над головою. Він — вершина нашого родового дерева.

 Перший ведучий. Він не тільки геніальний поет, а й талановитий художник. Здібності до малювання виявилися в нього ще з дитинства. У спогадах родини Шевченка є немало свідчень про те, що настінне народне малювання, вишивки будили в нього пристрасть до створення власних малюнків. А коли він почав учитися в дяківській школі, ця пристрасть розвинулася ще сильніше.

Мистецтвознавець.Збереглася одна з перших робіт Шевченка, виконана з професійними навиками, — "Погруддя жінки". Цей малюнок він подарував родині Уварових, про яких згадує в автобіографічній повісті "Художник".

Проектується малюнок «Погруддя жінки». 1830 р.Перший ведучий.У 1832 році Шевченко почав працювати в майстерні В.

Ширяєва.


Мистецтвознавець: Тут він намалював « Портрет Енгельгарда» 1833 р., « Голова жінки» 1834 р.

Другий ведучий.Шевченко виділявся своєю майстерністю серед інших учнів. На щастя, під час одного з сеансів малювання в Літньому саду в Петербурзі Тарас познайомився з художником Іваном Максимовичем Сошенком.

Мистецтвознавець. Ось погляньте роботи Шевченка того часу: « Смерть Олега – князя Древлянського». 1836 р., « Смерть Богдана Хмельницького» 1836-37р., «Смерть Віргінії» 1836 р., «Александр Македонський виявляє довіря своєму лікареві Філіппу».

Перший ведучий.Ці роботи були виконані Шевченком ще до навчання в Академії мистецтв. Їх відмічали члени Товариства заохочення художників. Класи цього товариства Тарас почав відвідувати після зустрічі з Сошенком. Відомо, що Шевченка було викуплено з кріпацтва за гроші, виручені від продажу портрета Жуковського роботи Карла Брюллова. Ось він, цей портрет.

Демонструється портрет Жуковського.

Другий ведучий.Карл Брюллов став учителем молодого Шевченка.

Перший ведучий.Це була найсвітліша доба в житті Тараса Григоровича. Він тішиться своєю свободою та пише братові:

Шевченко. "Живу, учусь, нікому не кланяюсь, і нікого не боюсь... велике щастя бути вільним чоловіком..."

Перший ведучий Його успіхи привернули увагу зразу ж на вступних екзаменах до Академії мистецтв у Петербурзі. Шевченко малює в основному аквареллю.

Мистецтвознавець. Це акварельні роботи «Укріплення Раїм» 1848 р., «Шхуни біля форту Кос-Арал» , « Сад біля Новопетровського укріплення», «Джангис-агач» 1848 р.

Мистецтвознавець. Акварель —  живописний твір, виконаний водяними фарбами.

Другий ведучий.У той же час художник опановує й техніку олійного живопису.

Мистецтвознавець . Олія — техніка живопису з використанням олійних (масляних) фарб.

Перший ведучий.Шевченко робить ілюстрації до своїх власних творів. Він не міг не написати портрет улюбленої героїні Катерини.

Проектується картина "Катерина".1842 р.

Мистецтвознавець.У "Катерині" ви бачите нещастя бідної дівчини, яка полюбила москаля-офіцера.

Кохайтеся, чорнобриві,

 Та не з москалями,

 Бо москалі — чужі люди,

 Роблять лихо з вами.

 Москаль любить жартуючи,

 Жартуючи кине;

 Піде в свою Московщину,

 А дівчина гине...

Проста мораль, так добросердечно висловлювана, зовсім не накладає дидактичного відтінку на всю повість, а, навпаки сповнена найсвіжішої справжньої поезії. У Катерини народився син, і вона йде в "Московщину" відшукувати його батька. Прощання матері з нею, її дорога, зустріч з милим, що її відштовхує, — усе це змальовано з тією глибиною та лагідністю сердечного жалю , який оспівується у народних піснях.

Звучить пісня «Така її доля».

Другий ведучий.В Академії мистецтв Шевченко опановує техніку гравюри, робить граверні портрети . Він ілюструє "Историю князя Италийского, графа Суворова-Рымкинского" для видання "Гальванографія", виконує гравюру "Король Лір".

Мистецтвознавець. Погляньте на портрети полководців О. В. Суворова, М. Б. Барклая-де-Толлі, М. І. Кутузова.

Мистецтвознавець . Гравюра — відтиск гравірованої дошки чи пластини.

Перший ведучий.Шевченко сумує за рідним краєм. Він мріє відвідати Україну.

Шевченко.

Хочеться хоч подивиться

 На свій край на милий!

 На високії могили!

 На степи широкі!

 Звучить пісня "Зоре моя вечірняя".Перший ведучий.У 1843 році поет подорожує Україною, відвідує місця, дорогі його серцю, робить замальовки. Україна постала перед поетом з усіма злиднями та гнітом, під тягарем яких стогнало закріпачене селянство, брати, родичі Шевченка, увесь його народ. Скрізь бачив Тарас Григорович, як знущаються з кріпаків лукашевичі, трепови, тарновські та інші поміщики-кріпосники.

Мистецтвознавець.  Проектуються картини "Селянська родина", "Хата батьків у Кирилівці".

Звучить пісня «Не на шовкових пелюшках».

Другий ведучий.Олією художник виконав портрет Ганни Закревської, яка йому подобалася. У нього збереглися до неї теплі почуття, що були висвітлені у вірші "Г.З".

Мистецтвознавець. Ось портрет Ганни Закревської.

(Звучить ніжна мелодія, на її фоні читається вірш).

Шевченко.

 І ти, моя єдиная,

 Встаєш із-за моря,

 З-за туману, слухняная

 Рожевая зоре!

 І ти, моя єдиная,

 Ведеш за собою

 Літа мої молодії,

 І передо мною

 Ніби море заступають

 Широкії села

 З вишневими садочками

 І люде веселі.

 І ті люди, і село те,

 Де колись, мов брата,

 Привітали мене.

Звучить пісня «Садок вишневий коло хати».

Перший ведучий.У червні 1843 року Шевченко приїхав до Києва.

 Вивчаючи місцеву старовину, готував малюнки для художнього альбому "Живописная Украина", який мав намір саме тоді видавати.

 Другий ведучий.Весною 1845 року Шевченко знову виїхав на  рідну Україну, тепер надовго, у складі Київської археологічної комісії. Він подорожував Київщиною, Полтавщиною, Поділлям, Волинню, Чернігівщиною, Тернопільщиною.

Мистецтвознавець. Шевченко написав картини"Будинок Котляревського в Полтаві", «Воздвиженський монастир в Полтаві» , « Почаївська Лавра з півдня», «Костел у Києві», « Почаївська Лавра з заходу», « У Соборі Почаївської Лаври».

Перший ведучий.Творчість Шевченка-художника в останні академічні роки та під час подорожей до України була надзвичайно багатогранна. Не без успіху він виступає і як жанрист, і як пейзажист, нарешті, як майстер портрета. Одночасно він показує свою майстерність і в техніці олійного живопису, акварелі, рисунка й навіть офорта, сепії.

Мистецтвознавець. Сепія — малюнок, виконаний стійкою до дії сонця та повітря фарбою коричневого кольору.

Мистецтвознавець. Проектуються роботи: "Аскольдова могила", акварель; "Церква всіх святих у Києво-Печерській лаврі", сепія. «Старець на кладовищі» , « Казашка Катя»

Перший ведучий.За участь у Кирило-Мефодіївському товаристві Шевченко був заарештований. Але жандарми залишилися невдоволеними його відповідями.

Жандарм. На всі питання він відповідав рішучим незнанням.

Жандарм.Художника Шевченка, за створення підбурливих і в найвищій мірі зухвалих віршів, який має міцну будову тіла, призначити рядовим до Оренбурзького окремого корпусу, з правом вислуги, доручивши начальству встановити за ним найсуворіший нагляд, щоби від нього, у жодному разі, не могли виходити підбурливі та пасквільні твори.

Шевченко.

Мені однаково, чи буду

 Я жить в Україні, чи ні.

 Чи хто згадає, чи забуде

 Мене в снігу на чужині —

 Однаковісінько мені.

 В неволі виріс між чужими,

 І, не оплаканий своїми,

 В неволі, плачучи, умру,

 І все з собою заберу,

 Малого сліду не покину

На нашій славній Україні,

На нашій — не своїй землі.

 І не пом'яне батько з сином,

 Не скаже синові: "Молись,

 Молися, сину: за Вкраїну

 Його замучили колись".

 Мені однаково, чи буде

 Той син молитися, чи ні...

 Та не однаково мені,

 Як Україну злії люди

 Присплять, лукаві, і в огні

 Її, окраденую, збудять...

 Однаковісінько мені.

( Шевченка забирають).

  Другий ведучий. Оточений наглядачами й шпигунами, у нестерпно тяжких умовах поет продовжує писати, творити, малювати. Задобрюючи ротного та його прибічників горілкою, деколи залишав на одну-дві години казарму, щоб прогулятися в степу, побути на самоті зі своїми думками.Перший ведучий. Деколи жага до малювання, творчості виливалася в малювання картин на стінах вугіллям або крейдою. Деякі малюнки та ескізи того періоду збереглися.

Мистецтвознавець . Проектуються картини "Мис Бай-Губек", "Крутий берег Аральського моря", "Казахський хлопчик розпалює грубку", "Казахи в юрті"

Перший ведучий..Найбільш вражаючим із усього, що створив Шевченко-художник, залишаються його листи "Притчі про блудного сина". Ця серія — шедевр Шевченка-художника. Свої малюнки він збирався доопрацювати та видати у гравюрі. Такої емоційної напруги, якої досяг тут Шевченко, такої сили виразу, широти узагальнень не було в жодному творі того часу. "Притча про блудного сина" — один з найвищих здобутків у вітчизняному мистецтві ХІХ століття.

Мистецтвознавець . Малюнки із серії « Притча про блудного сина»: « Кара колодкою», « Кара шпіцрутенами»., « Програвся в карти».

Другий ведучий.Весною 1848 року Тарас Григорович взяв участь у Аральській експедиції. Учасники її стали свідками пожежі в степу. Шевченко зробив начерк і акварельний малюнок. Пожежу він описав у повісті "Близнецы"

Мистецтвознавець. Перед вами робота « Пожежа в степу».

  Перший ведучий. Із особливою силою виявився талант Тараса Григоровича Шевченка, безсумнівно, в офорті. Можна з цілковитою впевне-ністю твердити, що він був мало не першим українським художником, який присвятив себе цьому цікавому напрямку у мистецтві та досяг високого ступеня досконалості.Мистецтвознавець.Офорт — спосіб поглибленого гравіювання, при якому лінії малюнка продряпуються різцем у смоляному шарі, що покриває металічну дошку, і потім протравлюється азотною кислотою.

Перед вами офорти « Судня рада»., « Видубецький монастир у Києві», « У Києві».Другий ведучий. Під час походу в гори Каратау та пізніше, під час перебування в Новопетровському укріпленні, Шевченко виконав багато акварельних пейзажів. Ці пейзажі приваблюють нас зрілістю реалістичної майстерності.

Мистецтвознавець. Розгляньте «Туркменські аби в Каратау», « Вид на Каратау з долини Апазир».

Перший ведучий.В останні роки заслання Шевченко створив значну кількість сепій. Вони присвячені міфологічним, історичним, літературним темам, які змістом та ідейною спрямованістю були співзвучні настроям Шевченка. Вони свідчать про великі художні досягнення майстра, його блискучу техніку, широкий творчий діапазон.

Мистецтвознавець. Розгляньте роботи "Самаритянка", "Робінзон Крузо", "Нарцис та німфа Ехо".

Другий ведучий "Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі України зробив більше, ніж десять переможних армій". (Іван Франко. "Присвята".) В останній період творчості Шевченко створив галерею цікавих портретів своїх друзів й знайомих.

Мистецтвознавець. Усі ці твори відзначаються винятковою простотою й разом з тим надзвичайною виразністю, теплотою та задушевністю... Сміливість і впевненість вільного майстерного штриха, гранична композиційна виразність — характерні риси цих портретів.

Проектуються портрети «Є. П. Гребінка», « П. О. Куліш», « Марія Максимович» , а також автопортрети Т. Г. Шевченка.Другий ведучий. "І по десятилітнім засланні Шевченко вернувся нарешті до Петербурга, зламаний тілом, але не духом... Навіть в тих страшних роках його муза не затихала..." (Іван Франко. "Тарас Шевченко".)

Звучить пісня « Думи мої, думи мої».

Експерт. Як художник (у прямому розумінні слова) він заслужив собі добре й чесне ім'я. І на цьому шляху Шевченко був одним із перших, хто звернувся до народних мотивів.

Перший ведучий. До останніх хвилин свого життя Тарас Григорович Шевченко працював у своїй майстерні при Академії мистецтв. Буквально в ній він і помер.

Другий ведучий.Про Тараса знає вся Україна, що він був її батьком, заступником, голосом, виразником її інтересів. І сьогодні лине над Україною його пісня.

 Звучить "Заповіт".

Скачати 98.44 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©www.shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка