Урок №
Тема: Основні поняття бази даних. Типи даних, що зберігаються в базі даних. Проектування бази даних і створення структури бази даних. Введення і редагування даних.
Мета. Ознайомити учнів з основними поняттями бази даних, з типами даних. Формувати навички створення та редагування структури бази даних, зокрема таблиць у режимі Конструктор, зв'язків між ними; навчитись визначати типи полів та заповнювати таблиці відповідно до вказаних типів даних.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: ПК, електронна презентація
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань учнів
Фронтальне опитування:
-
Що таке база даних?
-
Що таке система управління базами даних?
-
Які ви знаєте моделі баз даних?
-
Навести приклади різних баз даних.
-
Навести приклади СУБД.
-
Основні можливості БД.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІV. Подання нового матеріалу з демонстрацією електронної презентації підготовленої вчителем.
Відразу пояснимо, що якщо в БД немає ніяких даних (порожня БД), то все одно це повноцінна БД. Хоча даних у базі і немає, але інформація в ній усе-таки є - це структура БД. Найпростіший "некомп'ютерний" варіант БД – діловий щоденник, у якому на кожний календарний день виділено по сторінці. Навіть якщо в ньому не записано жодного рядка, він не перестає бути щоденником, оскільки має структуру, що чітко відрізняє його від записних книжок, робочих зошитів та іншої паперової продукції.
Об’єкти СУБД Access:
Таблиця (tables) - це основний об'єкт будь-якої реляційної БД. У таблицях зберігаються всі дані, що є в БД у вигляді двовимірного масиву.
Форми (forms) - це засоби як для введення даних, так і для їх перегляду. Їх призначення полягає в тому, щоб надати користувачу засоби для заповнення лише тих полів, які йому потрібно заповнювати.
Запити (queries) - об'єкти слугують для пошуку, відбору та сортування даних з таблиць за визначеними критеріями і подання їх користувачу в зручному вигляді.
Звіти (reports) - призначені лише для виведення даних, причому для виведення як на екран, так і на друкувальний пристрій (наприклад, принтер).
Макроси (macros) складаються з послідовності внутрішніх команд СУБД і є одним із засобів автоматизації роботи з БД.
Модулі (modules) створюються засобами зовнішньої мови програмування, наприклад, мови Visual Basic for Applications (VBA). Це один із засобів, за допомогою якого розроблювач БД може закласти в неї нестандартні функціональні можливості, задовольнити специфічні вимоги замовника, підвищити швидкодію СУБД, а також рівень її захищеності.
Ми знаємо, що структуру двовимірної таблиці утворюють стовпці та рядки. їх аналогами в структурі найпростішої БД є записи та поля. Поле - це елементарна одиниця логічної організації даних, яка відповідає окремій, неподільній одиниці інформації - атрибуту. Кожне поле має ім'я. Ім'я поля визначає, як варто звертатися до даних цього поля при автоматичних операціях з БД (за замовчуванням імена полів використовуються як заголовки стовпців таблиць). Запис - це сукупність логічно зв'язаних полів.
Реляційна модель однієї бази даних, як правило, містить декілька таблиць, зв'язок між якими здійснюється за допомогою спеціального поля – ключа.
Тип даних - це атрибут змінної або поля, що визначає, які дані можуть у них знаходитись. При вивченні електронних таблиць MS Excel ми ознайомились із трьома типами даних: текстами, числами і формулами. Таблиці БД, як правило, допускають роботу з набагато більшою кількістю різних типів даних.
MS Access оперує з наступними типами даних.
Текстовый – тип даних, що використовується для збереження звичайного неформатованого тексту обмеженого розміру (до 255 символів).
Поле Мемо - спеціальний тип даних для збереження великих обсягів тексту (до 65535 символів). Фізично текст не зберігається в полі. Він зберігається в іншому місці БД, а в полі зберігається покажчик на нього, але для користувача такий поділ непомітний.
Числовой - тип даних для збереження дійсних чисел.
Дата/время - тип даних для збереження календарних дат і поточного часу.
Денежный - тип даних для збереження грошових сум. Теоретично для їхнього запису можна було б користуватися і полями числового типу, але для грошових сум є деякі особливості (наприклад, пов'язані з правилами округлення), а для цього більш зручним є використання спеціального (а не числового) типу даних.
Счетчик - спеціальний тип даних для унікальних натуральних чисел з автоматичним наростанням. Природне використання - для порядкової нумерації записів.
Логический - тип для збереження логічних даних (ці дані можуть приймати лише два значення, наприклад, Да чи Heт).
Поле объекта OLE - спеціальний тип даних, призначений для збереження об'єктів (наприклад, мультимедійних), що вставляються впровадженням або зв'язуванням (технологія OLE). Реально, звичайно, такі об'єкти в таблиці не зберігаються. Як і у випадку полів Мемо, вони зберігаються в іншому місці внутрішньої структури файла БД, а в таблиці зберігаються лише покажчики на них (інакше робота з таблицями була б надзвичайно повільною).
Гиперссылка - спеціальне поле для збереження адрес URL Web-об’єктів Internet. При "щиглику" на посиланні автоматично відбувається запуск броузера і відтворення об'єкта в його вікні.
Мастер подстановок не є спеціальним типом даних. Це об'єкт, настроюванням якого можна автоматизувати введення в поле даних так, щоб вибирати їх зі списку, що розкривається.
БД MS Access зберігається в одному файлі <ім'я>.mdb (або <ім'я>.mde, якщо до БД відносяться приєднані таблиці).
Створення таблиць.
Існує кілька способів створення таблиць. Наведемо деякі з них.
-
Використання майстра таблиць. Майстер таблиць дозволяє для кожної таблиці вибрати поля з множини наперед визначених таблиць. Для запуску майстра таблиць потрібно натиснути кнопку Создание, вибрати Шаблоны таблиц, вибрати потрібну таблицю з переліку запропонованих. Недоліком цього способу є обмеженість множини пропонованих таблиць та полів.
-
Введення даних безпосередньо в порожню таблицю в режимі таблиці. Для цього потрібно вибрати команду Создание – Таблицы. Далі в таблицю, що з'явиться на екрані, потрібно ввести необхідні дані. У кожне поле вводяться дані певного типу. MS Access автоматично визначає тип введених даних та формат їх відображення. За замовчуванням імена полів є такими: Поле 1, Поле2,... Для перейменування поля потрібно двічі клацнути на його імені, ввести нове ім'я та натиснути клавішу Enter.
-
Створення макету таблиці в режимі конструктора таблиць. Цей універсальний спосіб створення макетів таблиць БД полягає у наступному. Потрібно вибрати команду Создание – Конструктор таблиц. Далі у вікні Конструктора на графічному бланку потрібно вказати кожне поле таблиці, його тип та властивості. Потрібно також задати ключові поля (виділити потрібні поля, натиснути кнопку Ключевое поле на панелі інструментів чи в контекстному меню)
V. Практична робота. Робота в парах
Створення таблиці за допомогою конструктора:
Завдання. Створити таблицю в базі даних з назвою «Мої друзі».
Вказівки до виконання:
-
Створіть у своїй папці папку Бази даних.
-
Запустіть Microsoft Access.
-
У вікні клацніть Новая база данных, OK. При створенні нової БД MS Access пропонує відразу ж зберегти порожню БД, тому збережіть нову БД з іменем «Мої друзі».
-
Створіть макет таблиці «Мої друзі» в режимі Конструктора. Для цього на вкладці Таблиці натисніть кнопку Создать, виберіть конструктор, ОК.
-
У вікні Конструктора таблиць у першому рядку стовпця Имя поля введіть Ім’я, перейдіть у поле Тип Даних, клацніть на кнопці-стрілці. Перегляньте список, що розкривається. Виберіть Текстовый.
-
У наступному рядку стовпця Имя поля введіть Телефон, у полі Тип даних виберіть тип Числовий.
-
Аналогічно створіть поле Дата народження (тип поля – Дата/время)
-
Закрийте вікно Конструктора ( на запит збереження – кнопка ДА). Таблицю збережіть з ім’ям «Мої друзі». На вкладці Таблицы з’явилася таблиця Мої друзі.
-
Відкрити утворену таблицю. Заповнити утворені поля трьома записами.
-
Підсумок уроку
Вчитель робить висновок, як учні засвоїли тему і скільки учнів самостійно можуть працювати над практичними завданнями, а скільки працює під керівництвом вчителя. Учням, які самостійно без допомоги виконали завдання, можна поставити відповідно 9, 10,11,12 балів, враховуючи відповіді й роботу протягом уроку. Інші бали вчитель може виставити за бажанням учнів.
Отже, з’ясуємо: Чого ви навчилися на сьогоднішньому уроці? Хто з учнів був найкращим?
ІНТЕРАКТИВНА ГРА «МІКРОФОН»
(учням, які бажають висловити свою думку, передається мікрофон)
-
Домашнє завдання: Вивчити за конспектом.
Поділіться з Вашими друзьями: |