Виробляємо правильну поставу дитини змалкуСкачати 52.81 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір52.81 Kb.
#19392
Виробляємо правильну поставу дитини змалку

(попередження та профілактика постави та плоскостопості)

Простежте уважно за дитиною: як вона сидить, ходить, тримає голову, яка в неї фігура. Кожен з нас хотів би бачити свою дитину спритною, здоровою, стрункою. Необхідно знати, що гармонійність ,будови тіла залежить від постави, яка формується в період росту і розвитку організму дошкільника. Правильна постава не тільки естетична, але й створює оптимальні умови для роботи серцево-судинної, дихальної і травної системи, позитивно впливає на самопочуття дитини. Фізіологічні вигини хребта у дітей формуються до 6-7 років. Через несприятливі зовнішні умови можуть виникнути різні порушення постави, а їх, профілактика найбільше ефективна саме в дошкільному віці.

Всім нам добре відомо, що просто необхідно стежити за здоров'ям та фізичним розвитком дитини, щорічно звертатися до лікаря на медичні огляди. Та інколи так буває, що під час короткочасних та епізодичних оглядів лікар може не помітити деяких дефектів постави. Батьки повинні звернути увагу на поставу дітей та оглядати їх в домашніх умовах. Оглядають дитину спереду, збоку і зі спини. Під час огляду спереду звертають увагу на контури і рівень розташування плечей, на форму грудної клітки. Необхідно також перевірити, чи немає яких-небудь асиметричних відхилень (вгнутість або сплющення однієї із сторін тулуба). Коли дитина повернеться спиною, належить перевірити правильність положення голови, лінії шиї, плечей, спини. Лінію хребта краще всього видно при нахилі дитини вперед. При нормальній поставі хребет розміщується по середній лінії тулуба, плечей і кути лопаток знаходяться на одному рівні, поперечні проміжки(між боковою поверхнею тулуба і опущеними вниз руками) повинні бути однаковими.

Під час огляду збоку, треба звернути увагу на контури живота. Випучений чи відвислий живіт свідчить проте, що у дитини слабкі м'язи черевного пресу.

Одним з найбільш поширених порушень постави є право-або лівостороннє викривлення хребта(сколіоз). При сколіозі, одне плече підняте, лопатки розміщені асиметрично, одна бокова сторона тулуба випукла, друга – западає хребці скручуються навколо своєї осі, через що випирають ребра або утворюється горб.

Друге порушення постави - кіфотична постава(кіфоз), крім слабкого розвитку м'Язів спостерігаються зміни в зв'язочному апараті хребта, зв'язки розтягнуті і тому природний згин хребта в грудній області значно збільшений.

Лордотична постава(лордоз)- значна зігнутість хребта в поперековому відділі шийний згин зменшений, надмірно видається живіт.

Попередити дефекти постави значно легше, ніж їх лікувати. Профілактика порушень постави здійснюється в дошкільному закладі освіти та повинна здійснюватись в сім'ї обов'язково в двох напрямках :створення оптимальних гігієнічних умов(правильне освітлення, систематичне провітрювання приміщення, дотримання режиму дня, відповідні до зросту дитини меблі) і цілеспрямована виховна робота.

Такі засоби фізичної культури ,як загально розвиваючи вправи, рухливі ігри, вправи спортивного характеру, загартовуючи процедури сприяють формування правильної постави.Для виправлення окремих видів порушень постави рекомендуються такі вправи.

Вправи для виправлення сколіозу

В.п.- лежачи на животі, руки вперед. Підняти ліву руку вгору, зробити коловий рух рукою вліво-назад, повернутися у в.п. те ж виконати правою рукою. Повторити 8-10 разів.

В.п.- сидячи на підлозі, руки на поясі, ноги калачиком. Нахил вліво, ліктем торкнутися коліна(вдих) і повернутися у в.п.(видих). Те саме виконати вправо. Повторити 8-10 разів.

Вправи для виправлення лордозу

В.п.- стійка ноги на ширині плечей на відстані кроку від стола(стільця),кисті рук на краю стола(спинки стільця),пружні нахили тулуба вперед, коліна не згинати. Дихання довільне. Повторити 8-10 разів. Після нетривалої паузи вправу повторити.

В.п.- стійка ноги на ширині плечей, руки за спиною, кисті в замок, нахил тулуба вперед, руки відвести назад (видих)і повернутися у в.п.(вдих). Коліна не згинати. Повторити 8-10 разів.

В.п.- сидячи на підлозі, ноги нарізно ,руки в сторони. Нахил ліворуч, торкнутися правою рукою носка лівої ноги(видих) і повернутися у в.п.(вдих). Ті самі рухи виконати до правої ноги. Повторити 8-10 разів.Вправа для виправлення сутулості і кіфозу

В.п.- основна стійка ( ступні ніг паралельні, руки опущені вниз). Підняти руки в сторони, праву ногу назад на носок (вдих); повернутися у в. п. (видих). Ті самі рухи виконати до лівої ноги. Повторити 8-10 разів.

В. п.- сидячи на стільці, спина торкається стінки, руки на поясі. Руки вниз-назад за спину стільця (видих) і повернутися у в. п. (вдих). Повторити 10-12 разів.

В. п.- лежачи на спині, руки в сторони. Відвести руки вгору, зробити оплеск над головою(вдих) і повернутися у в.п. (видих). Повторити 8-10 разів.

В.п.-о.с. Підняти руки через сторони вгору, торкнутися долонями потилиці (вдих) і повернутися у в.п.(видих). Голову не опускати ,прогнутися в попереку. повторити 8-10 разів.

В.п. - лежачи на животі, руки вперед. При підняти голову, руки і ноги вгору,

Прогнутися в попереку(вдих) і повернутися у в.п.(видих). Повторити 8-10 разів.

В.п.- упор стоячи на колінах. Піднімаючи голову і витягуючи руки вперед, прогнути спину (видих) і повернутися у в.п.(вдих). Повторити 8-10 разів.

Ходьба з мішечком піску на глоові9масою 500г),руки в сторони, потім на пояс(до1,5-2 хв.)

Одним з найефективніших засобів профілактики різних порушень постави є плавання. Під час плавання у дитини підвищується рухливість хребетного стовпа і укріплюються всі великі групи м'язів тулуба. Під час занять з плавання розвивається грудна клітка. Глибоке дихання запобігає її ущільненню, надмірному опусканню ребер.

На формування постави значний вплив здійснює статико-динамічна функція стопи. Навіть незначна зміна її форми може стати причиною порушення правильного положення таза, хребта і як наслідок цього-патологічні дефекти постави. Батькам слід звернути увагу на взуття дитини. Невисокий(1-2 см)і широкий каблук сприяє оптимальному куту розгинання в гомілковому суглобі. Чешки або кеди зручні для занять з фізичної культури, але не придатні як повсякденне взуття.

Вправи для профілактики і корекції плоскостопості у дошкільників

Ходьба на носках п'ятках, зовнішніх сторонах стопи. Руки на поясі, спина пряма(1-2 хв.)

Ходьба з високим підніманням стегна. Носки відтягувати, руки на поясі(1-2хв.)

Ходьба босими ногами по гімнастичний палиці прямо і боком(30 сек.)

Біг на носках у повільному темпі (1,5-2 хв.)

Піднімання навшпиньки. Стопи паралельні, руки на поясі(8-12 разів)

Перекат з п'ят на носки і з носків на п'яти, руки на поясі(8-12 разів)

Присідання на всій стопі, носки разом, п'яти нарізно (6-8 разів)

Присідання на носках(6-8 разів)

Стрибки на місці на одній і обох ногах (10-16 разів)

Сидячи на підлозі згинання і розгинання стопи, не відриваючи п'ят від підлоги(15-20 разів)

Захват пальцями ніг предметів на підлозі(1,5-3 хв.)

Прокочування м'яча стопою . Вправу виконувати по черзі правою і лівою ногою(2-4хв)

Колові рухи стопами(12-16 разів кожною стопою).Неабияке місце займають профілактичні масажі.

Для запобігання порушень постави

Дитина лежить на животі ,руки вздовж тулуба.

Погладжування

Ліва рука дорослого кладеться поперек ліворуч від хребта дитини, права-на лопатку праворуч від хребта. Зустрічні легкі й вільні рухи(ліва рука рухається вгору, права-вниз)протягом 20-40 сек.(доки шкіра не почервоніє).

Розминання

Спіралеподібні рухи пучками трьох пальців (вказівний, середній, безіменний) згори вниз по правій, потім по лівій стороні спини. Пальці від шкіри не відривати, кожну сторону розминати 3-5 разів.

Погладжування

Пружіння. Два зігнутих пальці (працюють середні фаланги вказівних і середніх пальців) поставити так, щоб хребет опинився між ними. Один-два рази пройти уздовж хребта від лопаток до попереку легкими пружними натискуваннями.

Для запобігання плоскостопостіПогладжування. Великим пальцем 5-7 разів виконати рухи по краю всієї п'яти, по вигину стопи до великого пальця дитини.

Штрихування. Вказівним пальцем 5-7 разів у горизонтальному напрямку виконати зигзагоподібні короткі рухи по центру стопи(зліва направо).

Скачати 52.81 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©www.shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка