Зіненко М. В., практичний психолог Тростянецької сш І-ІІІ ст. №2Скачати 57.27 Kb.
Дата конвертації10.09.2017
Розмір57.27 Kb.
#43230

Зіненко М.В., практичний психолог

Тростянецької СШ І-ІІІ ст. № 2,

Демидова С.М., класний керівник 11 класу

Тростянецької СШ І-ІІІ ст. № 2


ЗАНЯТТЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ

«ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕ»
Мета: здійснити профілактику суїцидальної поведінки серед учнів та та продовжити формування позитивного ставлення до життя.

Завдання:

 • профілактика суїцидальної поведінки;

 • розвиток навичок роботи в групі, спілкування та згуртованості колективу;

 • формування позитивного ставлення до життя, розуміння цінності життя;

 • розглянути основні шляхи вирішення проблем підліткового віку;

 • виховувати повагу до оточуючих, чуйність, толерантне ставлення один до одного.

Форма проведення: заняття з елементами тренінгу.

Обладнання: аркуші паперу А4, фломастери, олівці, ручки, ватмани, фарби, стікери-листочки, музичний супровід.

Час проведення: 45 хвилин.

Вікова категорія: учні 11 класу.

Кількість осіб: 12-14 осіб.

Хід заняття

Знайомство. Естафета «Я - особистість» (5 хв.)

Знайомство учасників для створення комфортної атмосфери для роботи.

Кожен учасник говорить свої ім'я, розповідає про своє захоплення та інше.

Правила роботи в групі (7 хв.)

Сьогодні ми будемо працювати в групі, тому давайте пригадаємо правила співпраці. Деякі з них я записала на плакаті. Тож давайте переглянемо і за потреби доповнимо.Актуальність проблеми (10 хв.)

Життя – бурхливий потік. Можна наштовхнутися на перешкоду й опустити руки, втратити себе, а можна боротися й перемогти. На жаль, сьогодні багато хто знаходить вихід із складної ситуації у наркотиках, пляшці, а дехто вибирає страшний шлях у небуття – суїцид, і ніхто не може пояснити чому.

Сьогодні ми будемо з вами обговорювати дуже актуальну, важливу тему.

Суїцидальна поведінка це внутрішні і зовнішні форми психічних актів, які спрямовуються уявленням позбавлення себе життя. Внутрішні форми суїцидальної поведінки включають суїцидальні думки, уявлення, переживання, суїцидальні тенденції, які діляться на задуми і наміри. До зовнішніх форм прояву суїцидальної поведінки відносять суїцидальні спроби і завершені суїциди. Під суїцидальною спробою розуміють цілеспрямоване оперування засобами позбавлення себе життя, яке не скінчилося смертю.

Самогубство розглядається як процес, що включає в себе: сприймання людиною значення життя і смерті; відсутність психологічних та соціальних ресурсів; сімейні та фізичні обставини, які роблять акт само деструкції можливими. Відносно категорії мети розрізняють: справжні самогубства, спроби та тенденції, метою яких є позбавлення себе життя: демонстративно-шантажна суїцидальна поведінка – мета якої є лише демонстрування цього наміру: самотравмування, які зовсім не стосуються уявлення щодо смерті.

Найбільш поширеними формами суїцидальної поведінки дітей та молоді є: переживання образи, одинокості, відчуженості, неможливості бути зрозумілим іншими; переживання втрати батьківської любові, або неподільне кохання, ревнощі; переживання, пов’язані зі смертю, розлученням, залишенням родини кимось з батьків; почуття провини, сором, зневажене самолюбство, незадоволення собою; страх ганьби, глузування, приниження, покарання; любовні невдачі, сексуальні ексцеси, вагітність; почуття помсти, протесту; бажання привернути до себе увагу, викликати співчуття, уникнути неприємних наслідків, відійти від важкої ситуації.

Давайте розглянемо деякі ситуації і дамо відповіді на питання, а що зробив би ти?

Дискусія «Ситуативна квітка» (10 хв.)

А зараз ми з вами поговоримо про ті проблеми, з якими стикаються багато молоді. Спробуємо визначити, де міф, а де реальність. Для цього об’єднаємось у дві групи за допомогою осінніх місяців. Отже, в мене є квітка, на пелюстках якої написані ситуації. Для початку оберіть собі капітана, який обиратиме пелюстку.Вправа «Асоціативний кущ» (5 хв.) (розвиток асоціативного та логічного мислення).

Учасники об’єднуються у 2 команди. Кожна команда отримує аркуш паперу, на якому написані слова «Суїцид», «Причини суїциду», «Запобігання суїциду» зі стрілочками. Біля цих стрілочок потрібно написати слова-асоціації. Наприклад: «Суїцид» - смерть, горе, муки, страждання, непорозуміння, усамітненість, звинувачення, низька самооцінка і т.д. Потім капітани команд зачитують свої відповіді, доповнюють один одного.Робота з колажами (15 хв.)

Двом командам дається завдання оформити колаж: перша команда створює колаж на тему «Так – позитиву!», друга команда: «Ні – негативу!». Під звуки приємної спокійної мелодії учасники семінару малюють, приклеюють різноманітні вирізки, фото відповідно до теми колажів, також придумують віршоване гасло для свого колажу, а потім їх презентують (друга команда повинна перекреслити свій колаж червоною лінією).Вправа «Крапля» (5 хв.)

Показати учням, що незначні конфлікти, проблеми або неприємні ситуації можна не доводити до крайньої межі, і що будь-яка проблема має своє вирішення.

Психолог кожному учаснику пензликом капає на чистий аркуш паперу по одній краплі фарби.

Кожен може зробити з цією краплею, що захоче: може подути на неї, щоб вийшло якесь зображення, може з неї щось намалювати або залишити не змінною.

Якщо з маленької краплі вийшла велика клякса, можна зробити висновок: «За бажання можна з мухи зробити слона, та треба пам'ятати, що чисте й добре затьмариться й зникне, не залишивши світла й позитиву».

Вправа «Долоні тепла» (10 хв.) (позитивна групова взаємодія). 
Психолог. «Якщо ми хочемо не втрачати позитивні контакти з оточуючими людьми, рідними, дітьми, ми повинні бути приємними у спілкуванні, доброзичливими, співчувати один одному та підтримувати. А яку велику силу мають привітні, добрі слова, чуттєві позитивні побажання».

Всі присутні стають у коло, торкаються один одного долонями та передають предмет, який символізує «щастя», по черзі говорять такі слова: «Я бажаю усім…» (додають свої побажання).

Наше заняття дійшло до логічного завершення. Подумайте, друзі, щоб ви взяли із собою з заняття. І щоб ви залишили чи порадили своїм друзям, знайомим, а то й просто стороннім людям у складних ситуаціях. (Учні висловлюють свої думки, що їм запам’яталось з проведеного тренінгу, що стане їм корисним у житті).

Дуже добре, що наше дерево життя ожило, навіть восени заяскровіло краплинами життя.


Список використаної літератури

 1. Соціальна педагогіка. Підручник./за редакцією професора Капської А.Й. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 468с.

 2. Дети в кризисных ситуациях: профилактика негативных явлений и социально-психологическая помощь / Под общ. Ред. И.Д.Зверевой. – К., 2001.

 3. Максимова Н.Ю, Толстоухова С.В. Соціально- психологічні аспекти профілактики адитивної поведінки підлітків та молоді. – К., 2000.

 4. Юр’єва Л.М. Історія. Культура. Психічні розлади та розлади поведінки. – К.,2002.

 5. К. Лукас, Г. Сейден. Молчаливое горе: жизнь в тени самоубивства. – М., 2001.

 6. Зайцева Т.В. Теория психологического тренинга, психологический тренингкак инструментальное действие/ Т.В.Зайцева. – СПб.: Речь; М.: Смысл, 2002. – 80с.

 7. Фопель К. Технология ведения тренинга. Теорія и практика / К.Фопель. – 3-е узд. – М.: Генезис, 2007. – 267с.

 8. Собчик Л.Н. Психология индивидуальности. Теория и практика психодіагностики. – СПб.: Речь, 2008. – 624 с.

 9. Бех І.Д. Особистість у просторі духовного розвитку: навч. посіб. – К.: Академвидав, 2012. – 256 с.

 10. Папуча М.В. Психологія ранньої юності: навч.посіб. – Ніжин, 2001. – С.174.

 11. Шавровська Н., Гончаренко О., Мельникова І. Суїцид як соціально-психологічний феномен // Психолог.- 2002.- №№ 38-39.- С.46-57.

 12. http://www.life.ammu.org.ua

Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Навчальний посібник Харків нфаУ 2011 (07) к 15 Рецензенти: В. О. Тюріна
2015 -> Київська духовна академія української православної церкви київського патріархату новітні релігійні та містичні рухи: системний аналіз Збірник наукових праць
2015 -> Положення про підготовку науково-педагогічних І наукових кадрів { Із змінами, внесеними згідно з Постановами км n 960 ( 960-2000-п ) від 14. 06. 2000 n 1124 ( 1124-2004-п ) від 27. 08. 2004 n 254
2015 -> Положення про організацію освітнього навчального процесу Миколаїв-2015 ббк 74. 202 П 52 Затверджено вченою радою Миколаївського національного університету імені В. О
2015 -> Міністерство освіти І науки україни технолого-економічний коледж миколаївського національного аграрного університету
2015 -> Матеріали VІІІ міжнародної науково-практичної конференціїз питань патріотичного виховання молоді
2015 -> Гарбадин Андрій Стефанович робоча програма

Скачати 57.27 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©www.shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка